Galaksi Çeşitleri ve İsimleri Nedir?

Galaksi çeşitleri ve İsimleri Nedir? Eliptik, Sarmal, Düzensiz Galaksi Nedir? Özellikleri nelerdir? Galaksimizin İsmi Nedir? Samanyolu Galaksisi...

Galaksi (Gökada) Nedir?

Galaksi (Gökada) Nedir

Daha çok galaksi adıyla bildiğimiz gökadalar, yer çekimimin etkisiyle bir araya gelen milyarlarca yıldızın oluşturduğu sisteme denir. Galaksiler içinde yıldızlar, yıldızlar arası ortam ve bu ortamın içinde yıldızların doğum ve ölüm hastaneleri olan Nebula (Bulutsu) adını verdiğimiz gaz ve toz bulutları, gözlemlemediğimiz ama çekimsel olarak etkisini bildiğimiz karanlık maddeyi de içeren bir sistemler topluluğudur.

Evrende Kaç Galaksi Var
Evrende Kaç Tane Galaksi Vardır?

Hubble teleskopu ile yapılan gözlemler sonucunda gözlemlenebilen evrenimizde 300 milyardan fazla büyük galaksi, yaklaşık olarak 8 trilyon civarlarında ise küçük boyutlarda galaksiler olduğu tahmin edilmektedir.

Galaksi Çeşitleri, Galaksi İsimleri ve Özellikleri Nelerdir?

Galaksi İsimleri Ve Çeşitleri

Şekil bakımından 4 tür galaksi bulunmaktadır. Bunlar: eliptik galaksi, düzensiz galaksi, sarmal galaksi ve çubuklu sarmal galaksilerdir.

Eliptik Galaksi

Eliptik Galaksi

• Genelde küçük galaksiler olarak gözlemlenirler.
• Şekil olarak yumurtaya benzerler.
• Düşük kütleli ve yaşlı yıldızların evleridir. Yaşlı olmalarından dolayı burdaki yıldızlar genelde sarı ve kırmızı renklerdedir.
• Yıldızlar doğar, büyür, yaşar ve bazıları öldüklerinde ise bir karadeliğe dönüşürler. Eliptik galaksisinde bulunan yaşlı yıldızların çokluğundan dolayı, gök bilimciler eliptik galaksilerin merkezinde kütlesine oranlı bir biçimde bir karadelik olduğunu düşünmektedir.

Düzensiz Galaksi

Düzensiz Galaksi

• Sarmal veya eliptik olmadıklarından dolayı böyle adlandırılmıştır.
• Yıldız sayıları diğer galaksilere oranla daha azdır.
• Yıldızlar gelişi güzel yayılmıştır.
• Yoğun bir biçimde yıldız çarpışmaları yaşanmaktır. Gök bilimciler düzensiz galaksilerin daha önce sarmal veya eliptik yapıda olduklarını fakat bu yıldızlar arasında kütle çekiminin etkisiyle yaşanan çarpışmalarının sonunda düzensiz bir şekide dağıldıklarını düşünmektedir.

Sarmal Galaksi

Sarmal Galaksi
• En fazla bulunan galaksi çeşididir.
• Spiral galaksiler olarak da bilinmektedirler.
• 4 milyar içinde galaksimizle çarpışacak olan Andromeda Galaksisi bir sarmal galaksidir.

Not: Milli Eğitim Bakanlığı 7. sınıf Fen Bilimleri dersi müfredatında Samanyolu Galaksisi, Andromeda Galaksisi ile birlikte Sarmal Galaksi olarak tanımlanmıştır.
• Diğer galaksilerden ayıran farkı, kendilerine differeansiyel dönme dediğimiz özgü bir dönüş şekli olmasıdır. (Merkezi, dış bölgelere göre daha hızlı döner)
• Sarmal galaksilerin merkezinde bulunan parlaklığa ise galaktik şişkinlik denir.

Çubuklu Sarmal Galaksi

Çubuklu Sarmal Galaksi

• Tam olarak emin olmamakla beraber Samanyolu Galaksisi çubuklu sarmal bir galaksi olduğu düşünülmektedir. Eğer bir gün Samanyolu Galaksisinin dışına çıkıp dışarıdan galaksimize bakma fırsatımız olabilseydi bundan tam olarak emin olabiliriz.

Samanyolu Galaksisi Çubuklu Sarmal Galaksidir.

Not: Milli Eğitim Bakanlığı 7. sınıf Fen Bilimleri dersi müfredatında Samanyolu Galaksisi, Andromeda Galaksisi ile birlikte Sarmal Galaksi olarak tanımlanmıştır.

• Sarmal galaksilerden farklı olarak çubukları vardır. Sarmal galaksilerin yaklaşık 3 te 2’si çubuklu yapıdadır.
• Çubuklarının var olmasının sebebi ise, bu bölgelerin yıldız doğum evleri olmalarından kaynaklanmaktadır.

Galaksimizin İsmi Nedir?

Yaşadığımız galaksinin ismi Samanyolu Galaksisidir. Çağlar boyunca insanlar gece gökyüzüne baktılar ve göklere uzanan ışık bandının gizemini düşündüler.  Romalılar galaksimize Türkçe’ye “süt yolu” olarak çevrilen “lactea” ismini verdiler. Ancak Samanyolu (Milkway) Galaksisini ilk adlandıran Romalılar değildi. Romalılar bu adı Yunanlıların “kyklos galaktikos” olarak isimlerindirilen “sütlü çember” anlamına gelen bu terimden almıştır.

Yunan efsanesine göre Zeus, oğlu Herakles’i Hera’nın emzirmesi için evine getirdi. Hera, Herakles’i sevmedi, çünkü çocuk yarı ölümlüydü. Hera bir gece , Herakles’i emzirirken hızlıca itti,  bu da Hera’nın memelerinden gökyüzüne birkaç damla süt fışkırmasına neden oldu.

Türkçe’de “Samanyolu” olarak kullandığımız galaksimizin ismi, aslında İran mitolojisi ile edebiyatımızda yerini almıştır. İranlılar bu yola “Kahkesân”, Türkçe’de bu kelime “Saman çeken” olarak anlamlandırılır. Daha sonra bu kelime dilimize Samanyolu olarak girmiştir.

Peki Samanyolu Galaksisi nedir? Galaksimizde kaç tane yıldız var?

Samanyolu Galaksisi Nedir?

Samanyolu Galaksisi

Bizimde içinde yaşadığımız Samanyolu Galaksisi bugüne kadar varlığı tespit edilen 300 milyar galaksiden sadece bir tanesidir. Bizler Samanyolu Galaksisi’nin Avcı kolunda 250 milyar yıldızdan sadece bir tanesi olan ve Samanyolu Galaksisi’nin merkezinden 25 bin ışık yılı uzaklığında bulunan Güneş’in etrafından dönen 8 tane gezegenden sadece bir tanesi olan Dünya’da yaşıyoruz.

Samanyolu Galaksisi Çap

Samanyolu Galaksisi’nin çapı ise yaklaşık 100 bin ışık yılıdır. Işığın saniyedeki hızı ise 299.792.458 metre/saniyedir. Yani galaksimizin bir ucundan diğer ucuna saatte 10 bin kilometre hızla giden bir uzay gemisiyle bile kabaca 15 milyar 800 milyon yılda gidilebilirdi.

 

Bunları da beğenebilirsin
5 Yorumlar
 1. Rabia Kaya diyor

  Hubble teleskopu ile yapılan gözlemler sonucunda gözlemlenebilen evrenimizde 300 milyardan fazla büyük galaksi, yaklaşık olarak 8 trilyon civarlarında ise küçük boyutlarda galaksi bulunması şu an şok icindeyim .

 2. Hasan Ordu diyor

  Samanyolunun sütlü çember , süt yolu anlamlarima gelmesi Bu mitoloji ve mitolojiden gelen isimler her zaman ilgimi çekmeye devam edicek sanırım .

 3. Fatma Kara diyor

  Galaksi türlerinden ben kesinlik Samanyolu Galaksisi gibiyim çubuklu mu yoksa çubuklu sarmal mi ne oldgum belli diil.

 4. Yıldız Arslan diyor

  galaksimizin adı nedir? diye arayıp gelenler parmak kaldırsın 🙂

 5. sa diyor

  saman yolu

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız. Tamam Tamamını Oku